Tu jesteś:   Strona główna >  Aktualności >  Polsce brakuje inspekcji badającej...

Aktualności
Polsce brakuje inspekcji badającej jakość żywności? / Fot. sxc.hu

Polsce brakuje inspekcji badającej jakość żywności?

Data:
2011-06-06 14:48
Komentarzy:
0
Europoseł SLD Wojciech Olejniczak sugeruje powołanie jednej krajowej inspekcji badającej jakość żywności. Jak mówił, obecnie zajmuje się tym siedem instytucji. W jego opinii również na szczeblu europejskim powinien powstać jeden system gwarantujący odpowiedni sposób kontroli żywności.
Zdaniem Olejniczaka, epidemia niebezpiecznej bakterii EHEC, która uśmierciła już 22 osoby i spowodowała zachorowanie ponad 2 tys. ludzi, to "megaproblem". - To pokazuje, że mamy źle skoordynowane i źle funkcjonujące służby związane z zabezpieczeniem konsumenta. Trzeba to zreformować - ocenił europoseł. W jego opinii, nie sprawdza się system badania jakości żywności, który działa inaczej w każdym kraju Unii Europejskiej.

Według Olejniczaka, na szczeblu europejskim powinien powstać jeden system, który "zagwarantuje, że żywność będzie w odpowiedni sposób kontrolowana i że to co trafia na stoły jest w 100 proc. bezpieczne". Eurodeputowany ocenił, że w Polsce mamy dobrze funkcjonujące inspekcje, ale "brakuje koordynacji". Zasugerował, że powinna powstać agencja, która na bazie inspekcji weterynaryjnej będzie rozbudowana w każdym powiecie. - Zajmuje się tym teraz siedem agencji i część ich kompetencji należałoby przekazać do tej jednej wyspecjalizowanej inspekcji, która gwarantowałaby, że każdy produkt, który trafi do konsumentów będzie należycie sprawdzony - podkreślił były minister rolnictwa.

Olejniczak zawrócił też uwagę, że z powodu EHEC dla polskich produktów zablokowana została granica z Rosją. Jak zaznaczył, nie można eksportować, a ceny spadają "na łeb, na szyję". Według europosła taka sytuacja może doprowadzić do wielu bankructw.

PAP, arb


Komentarze


Dodaj lokal





Znajdź lokal na mapie

Znajdź lokal na mapie